A Le Mans-i versennyel egy hrmas eurpai sorozat veszi kezdett a gyorsasgi vilgbajnoksgban. A Francia GP (mjus 15.) utn jnius 12-ig bezrlag Olaszorszgba s Katalniba is elltogat a sorozat. gy az ebben az idszakban elrt eredmnyek, a csapatok mostani dntsei klnsen jelentsek lesznek a vgelszmolsnl, mindhrom kategria esetben.
Fkerhatsok Le Mans-ban a Brembtl (pdf, 480 kb)

Pillanatkp a tavalyi versenyrl, melyet Gibernau nyert meg. Az itt mg vezet Rossi 4. lett
Nagy vrakozs elzi meg a „Le Mans utni” szakaszt azrt is, mert a Honda ekkorra tervezi nagy vkzi tesztelst, sok j alkatrsz – pl. egy j motorfk – rkezsvel. A vltozsokat Max Biaggi srgeti a legnagyobb hangon, de egybknt is lpnie kell valamit a gyri Repsol egyttesnek, mert a pontversenyben megelzi a kt privt csapat, a Movistar s a Repsol, maga a Honda, mint gyrt pedig eddig idn is csak statisztlt a Rossival felll Yamahnak (vagy inkbb a Yamahval felll Rossinak). Szval nem csak azrt rdekes a francia futam, mert a szezon egyik legpatinsabb ringjn, a Bugattin rendezik meg.

A plya nem az a fajta, ami mindenkinek egynteten tetszik. Elgg szk, kevss gyors, nagy fkezsek s kigyorstsok tagoljk. A vkendre rekord nzszmot vrnak, hiszen sok v utn ismt van hazai eslyes pilta Olivier Jacque szemlyben. Hogy a nemzetkzi sajtban Jacque-effektusnak elnevezett jelensg mkdik-e majd gy, mint kt hete Knban, mr egy msik krds.

Rossi Knban: mindenkit elhomlyostott
Ha a MotoGP sszetettjre pillantunk, azt kell ltnunk, hogy a bajnoksg els szm hivatalos nyelve az olasz: Valentino Rossi szinte vesztett pont nlkl vezet, mgtte pedig Marco Melandri, a Gresini-kompnia alkalmazottja – akinek idei tevkenysge rdekes ablakot nyit a kirlykategria jvjre. Melandri az eddigi futamokon vgig az lbolyban volt, csapattrsnl, Sete Gibernaunl – meglepetsre! – jobban ment. A spanyolnak semmikppen nem a Francia GP az utols szalmaszl, mindenesetre int jel lehet a 37 pontos lemarads Rossival szemben s az, hogy Sanghajban megint nem Gibernau volt a nyugalom szobra. Edzseken gyors, a versenyen aztn valami elpattan: egy futamgyzelem ktsgkvl nagyot lendtene a spanyol lelkillapotn.

Gibernaunak valami belement a fogba
A cmvd Rossifumi, a Dottore ezzel szemben tudja s nyltan vllalja, hogy valamivel gyengbb motor ll rendelkezsre, mgis minden versenyen ott van. Ez az nagy erssge: ellene meccselni idegl vllalkozs. Gibernau, ahogy Biaggi s Barros is, nagy csaldst okoznnak, ha tvolmaradnnak a kzelharcoktl. Mert kzelharc Le Mans-ban, az mindig van. Az viszont neheztheti Rossi dolgt, hogy minden nagydjat szoks szerint „egyedl kell megoldania”, vagyis nincs mgtte egy stabil htvd, aki vele egytt keserten a hondsok lett. Edwardsnak vannak ugyan helyezsei, de nincsenek nagy manverei – kr.

Max Biaggi a MotoGP divatdikttora
Jacque, ha esik, megint az egekbe reppenhet a Kawasakival. Nakano idei teljestmnyt egy konstans nvekv fggvnnyel lehetne modellezni, gy tle sem lehetetlen egy kiugr eredmny. A Suzuki MotoGP egyelre csak htja azt, amit a gyr GSXR-ei a Superbike-ban mvelnek, annak ellenre, hogy Hopkins s Roberts tovbbra is jk az idmrkn. Aztn ott van a Ducati (bvebben lsd tegnapi „Ducati: Le Mans-ban cl a dobog” cm beharangoznkat), akik nagyon fogadkoznak s lltjk: lassabb plyn is versenykpesek lesznek. Egy hete Monzban a Ducati Xerox feltmadsnak lehettnk tani az SBK-ban, mirt ne trtnhetne meg valami hasonl a Marlboro Team-mel.
Persze van lejjebb is. A KTM kirlykategris projektje egy hatalmas talny: a Kenny Roberts-fle KR-rel gy tnik, vgleg megszakadt a kapcsolat, pedig nem rtana tisztzni egyet s mst. Vrakozs van, ami senkinek sem j – kztudott, hogy a MotoGP kltsgei elsknt a kicsiket csinljk ki, mrpedig e tren az angol-osztrk koprodukci nem a legersebb. Mindenesetre az n. "kis csapatok" piltinak ezen a htvgn egy rnyalattal tbb eslyk van a francia plya adottsgai s a kevsb dominnsan rvnyesl motorer miatt.