2005-s jdonsgok
2005.04.04. 21:11
Ktvente nagyon j dolgunk van. Mert ktvente a vilg legnagyobb motorkilltsn, a mncheni Intermoton nem is messze otthonrl az sszes kvetkez vi jdonsg megtekinthet frissen, egy helyen. Most ismt ilyen vet lnk, s termszetesen nem maradhattak el most sem a meglepetsek s a szenzcik. Viszont rdekes trend volt megfigyelhet: a nagy gyraktl kevesebb jdonsg jtt, mint amire szmtottunk, viszont a kis gyrtk annl aktvabbak voltak. Az Aprilinl termszetesen az volt legelszr a krds, ki nyeri meg a licitet az tvtelrt – a Ducati vagy a Piaggio? Elzetes hrekkel ellenttben utbbi jutott a clig, s gy a Piaggio nagy konferencija sokkal inkbb az anyagi httrrl s az Aprilia tvtelrl szlt, mint az j modellekrl. Mgis maradt a noalei fejlesztmrnkknek mg ideje, hogy tbb izgalmas jdonsgot ksztsenek el Mnchenre. A legltvnyosabb kzlk az j Pegaso 650 Strada, egy vrosi szupermot, mr nem a Rotaxnl gyrtott, radilis tszelepes motorral elltva, hanem az j Yamaha XT 660 erforrsval. Markns arculat, nttt kerekek, tletes csomagtr – ezek az j Pegaso bjai. Az j Leonardo 300 erforrsa szintn a Yamahtl szrmazik, mghozz a Versitybl. A nagy Leo az eddigieknl magasabb szlvdt kapott, a gyrt maga sporttrarobognak sorolja be. A Sportcity 125 s 200 a Gilera Runnerekbl ismert Piaggio-erforrssal kszl. 14 colos kerekei segtik az ttartst.
A Benelli a mr ismert Tornado s TnT csaldjainak j tagjait mutatta be. A Tornado 900 Carbon Flow vza nem az eddigi aclcs-alumniumlemez szerkezet, hanem karbonszlas mûanyagbl kszlt, s magban foglalja az ls alatti hûthz vezet csatornkat is. A TnT Caf Racer radilisan rgztett els fknyerget, titniumnitrit bevonat villaszrakat s a fels villahd fl szerelt csutkakormnyokat kapott, s karamelles barna s arany sznekben pompzik. Kis hasidom egszti ki a sportosabb kllemet. A TnT Sport szintn megkapta a radilis fknyergeket, vza piros, tbbi rsze matt fekete fnyezst kapott. A TnT Titanium hasonl felptsû, nla a vz s a kuplungfedl metlbord, a tank s az els srvd mattezst sznben pompzik, a Caf Racer hasidoma a Titaniumon is megtallhat. A BMW-nl gy festett, a K 1200 S bemutsval mr elstttk ez vi puskaporukat, de ez mg kzel sem gy volt. Nem volt meglep, hogy bejelentettk, az egsz boxersorozatot t fogjk lltani az j 1200- as erforrsra. Az a bejelents, hogy ez mûszaki okok miatt a cruisermodellekkel nem fog megtrtnni, s ezrt a cruisersorozatot be fogjk szntetni, annl meglepbb volt. Viszont egyelre mg kszlnek a kedvelt C modellek, st most bemutattk a limitlt darabszm, mindszsze 300 egysgben kszlt, piermontpiros/ titnezst sznû, integrl ABS-szel, markolatfûtssel s komfort utaslssel elltott Montauk klnkiadvnyt, ami azonnal kaphat lesz. Az igazi nagy durrans mgis a K 1200 R volt. Mg nem pontostottk, jv vben mikortl lehet majd kapni, de azt mr megtudhattuk, hogy ez lesz a jelenleg legersebb szria naked bike. s ennek megfelelen ez alkalommal igen finom munkt vgeztek a formatervezk is. Tnyleg brutlis lett! A Buell XB-9SX eredett a jelen lv Erik Buell igen meghatan adta el: „A Terminator II-ben nagyon megragadott az a jelenet, amikor a gpek koponykon t haladnak, s a vrosokban hbor folyik a gpek s az emberek kztt. Ide kpzeltem el egy motort, s ez lett a CityX.” A Cagiva a Claudio Castiglioni s a Proton kztt kttt pnzgyi megllapodstl megersdve mutatta be a Raptor 650 i. e.-t, ahol az elektronikus benzinbefecskendezs mellett a mûszerfal eltti kis lgterel is j. Ezt a ltvnyos kis elemet az ezres Raptor is megkapta, itt mg a kormny eltt, keresztbe felszerelt kormnylengs-csillapt is kiegszti az jdonsgok listjt.
A Derbi szolglt taln az Intermot legnagyobb meglepetseivel. A – ugyangy, mint az immr szintn a Piaggio-csoporthoz tartoz Aprilia Pegaso – Yamaha XT 660 erforrssal felszerelt tanulmnyuk, a Dirt Track motorra emlkeztet Mulhacn egyrtelmûen arra utal, hogy a spanyolok a nagymotorok piact is szndkozzk meghdtani. Mr most elkszltek 125- seik. A Senda Enduro s Supermoto vltozatai a Yamaha lghûtses ngytemû erforrsaival kszlnek, a GPR 125 sajt ksztsû kttemûvel lett felszerelve, s mreteiben teljesen megegyezik az 50- essel. A szupersportvltozat mellett ltezik mg egy fejidomos naked bike is. Igazi meglepets az j GP1 robog. Sznben s formiban, valamint mûszaki megoldsaiban nagyon hasonlt a GPR 50 szupersport kismotorra, s ugyanakkora durrans a robogk kzt, mint az nhny hnapja az 50-esek kztt volt. Erforrsa nem a robogktl megszokottan a lengvillra, hanem mint a motoroknl az alumnium zrtszelvny hdvzba kerlt, a meghajts a hts kerkhez lncon keresztl trtnik! 14 colos, 120/70, illetve 140/60 mretû gumik, valamint a 38 mm belscs-vastagsg, felfordtott teleszkpvilla s a GPR-rl szrmaz fk mg inkbb a motorok fel tereli a GP1 jellegt. Ez a gp nyerte meg az Intermot formatervezsi fdjt. A Ducati az j 999 (lsd 24. o.) mellett bemutatta ennek S vltozatt is, ami hlins rugs tagokkal s radilisan rgztett fknyergekkel rendelkezik, s les Eprom s nyitott kipufog is tartozik a szriatartozkokhoz. A Ducati a Multistrada csaldot lefel bvtette. A Multistrada 620 i.e. szernyebb rugs tagokkal, valamint ktkar, acl lengvillval tr el az ezres modelltl. A Harley-Davidson a Dyna sorozatt a Super Glide Custommal bvtette, a Softail sorozat a Deluxe s a Softail Springer Classickal bvlt. Ezenkvl elszr tallhat a Harley rlistjn komplett Screaming Eagle tuningolt gp is. Az gy elksztett V-Rod lkettrfogata 1250 cm3-re ntt, s ell-htul polrozott, tklls kerekeket kapott. A Screaming Eagle Fat Boy lkettrfogata nem kevesebb mint 103 cubeinch, illetve 1696 cm3 mretû lett, s az erforrs mretnek megfelelen alaktottk ki az optikai tuningot is.
A Honda kt v utn tdolgozta a CBR 600 RR-t. A f hangsly a slycskkentsen volt, csak a vzon s a segdvzon 2,2 kilt sproltak meg. Ell most a 600- as RR is radilisan rgztett fknyergeket kapott, jak a kerekek is. A motornl fleg a kzps teljestmnytartomnyt erstettk meg, ehhez szûkebb bemlcsatornkat kapott a ngyhengeres. A CB 1300- ast is tdolgoztk, ettl az vtl ABS vltozat is kaphat. A Gold Wing most nnepli 30 ves szletsnapjt, ezt a jubileumi modellen tbb zben is feltntettk. A szupermot-rlet a Honda olaszorszgi fejlesztkzpontjnak figyelmt sem kerlte el, ennek szellemben fejlesztettk ki az FMX 650-est. A gp alapja nem ms mint a nhny ve Vigor, illetve ksbb SLR nven szerepelt, a Dominatorbl kifejlesztett allrounder. Csakhogy a divatos ruhn, a korszerûstett technikn s a sokkal ignyesebb alkatrszeken keresztl mr alig lehet rismerni. A Honda igen ts rat is gr a lghûtses 650-nek. A 250-es Foresight robog is nmi mdostson esett t, de – legalbbis az eurpai piacon – igazi jdonsg a robogk kzt mgis a Zoomer. Az 50 kbcentis, ngytemû erforrssal hajtott szerkezetet optikailag teljesen a minimumra cskkentettk, de ahol nincs alkatrsz, ott nincs sly, s mg sok pnzt is sprol az ember. gy a pucr vzas, igen ltvnyos robog lltlag igen kedvez ron kerl hozznk. A Husqvarna legltvnyosabb jdonsga az SM 610 „Urban Supermotard”. Miguel Angel Galuzzi ismt risit alkotott formatervezsnl, a fejidomrsz mintha egyenesen egy sci-fibl szrmazna, kivlan illik ehhez a matt sttszrke szn s a tlcsrszerûen tgul kipufogknyk. Az SM 450R s SM 510R utcai hasznlatra felszerelt, de fleg versenymotor ptsre sznt alapgpknt szolgl, az SMR 630 Eddy Seel mlt vi vilgbajnoki gpnek pontos hasonmsa, s mr nem alkalmas utcai hasznlatra.
A Kawasaki szintn most jtott ismt ZX-6R-n, s ahogy ez nluk mr jl bevlt, ismt 599 cm3-es RR s 636-os R vltozat is ltezik. Klsre semmiben nem klnbznek, az RR csak limitlt darabszmban kszl, mivel eleve plyahasznlatra szntk, az ra mr tartalmazza a versenykipufogt s Epromot is. A kipufog mindkt vltozatnl az ls al kerlt, j a vz, s a lgellenllst is cskkentettk az eldhz kpest. Egy rgi ismers is viszszatrt a zldeknl: egy v sznet utn ismt szerepel a knlatban a KLE 500. Kllemt tdolgoztk, az idom a Z 1000 lmpjt kapta, ehhez illesztettk a tbbi formjt is. Az erforrst is gy tdolgoztk, hogy megfeleljen az Euro–2-normnak. A Z 1000 s a Z 750 sikere utn a Kawasaki egy harmadik csaldtagot is belltott a sorba. A Z 750 S fejidoma ltal trkra is alkalmas, a kevsb lpcsztt utasls s az ismt mutatkkal elltott mûszerfal szintn a trzk ignyeinek tesz eleget. A Mean Streak utn a Classic Tourer is megkapta az ott bevlt, 82 kbcentivel nagyobb erforrst s az erstett vzat. A KTM mr egy vvel ezeltt bemutatta a Duke 990-et, most mell lltotta a kisebb motoros 950 Supermott is, a Duke gyrtsa a jv v kezdetn, a Supermot nhny hnappal ksbb kezddik. A Malaguti Spidermax GT vltozata mg tereblyesebbre s trsabbra sikerlt, a Firefox 50 megjelent lghûtses vltozatban is, ami nagyon ts rat biztost neki. A stand igazi sztrja mgis a Drakon volt. A hatsebessges, vzhûtses naked bike mint tanulmnyi prototpus mr egy vvel ezeltt szerepelt Milnban, a szriavltozat mg ennl is izgalmasabbra sikerlt. A Moto Guzzi Breva 1100 s a Griso sem volt eddig ismeretlen, de mindkt motor vgleges formjban kerlt most bemutatsra. A Breva gyrtsa mr februrban indul, a Gris jv nyron. Az MV Agustnl a mlt vben szintn tanulmnyknt szerepelt az F4 Tamburini, melynek most vgleges vltozatt mutatta be. Ennek motorja mg ersebb lesz, s a Ferrari Formula–1-es autbl szrmaz, varibilis szvtorokhosszal rendelkezik. A Brutale S mell a kk-piros-fehr sznekbe ltztetett Brutale Americant s a Brutale Mambt mutattk be, ezeket nhny MV Agusta Corse alkatrsszel is finomtottk. Az MZ az 1000 S szriagyrtsnak megindulsa utn a soros kthengeres naked bike vltozatt mutatta be. A Peugeot a Jet Force Compressor vgleges vltozatval ll el, az els kompresszoros szriamotor gyrtsa mr az v vge eltt elkezddik. A francik bemutattk a Jet Force sorozat msik vglett is, a karburtoros 50-est. A Ludix sorozat az agresszv klsejû Blasterral egszlt ki. A Piaggio teljesen tdolgozta az NRG-t. Az j Fly a klasszikus Piaggio-vonalat ersti, s kt- s ngytemû 50-es, tovbb ngytemû 125-s s 150-es vltozatban is kaphat lesz. A francia–spanyol Sherco sokig csak trilmotorokat gyrtott, a mlt vi versenyendurjuk s szupermotjuk utn most a lghûtses, ngytemû blokkos, utcai 125- s szupermotjukkal clozzk meg elszr az utcai motorosok tbort.
 |
 |
MALAGUTI DRAKON Gyorsan elkszlt a szriapldny |
MOTO GUZZI BREVA 1100 Nagyon komoly fejlds |
 |

|
MV AGUSTA F4 1000 TAMBURINI A zseni letmûvnek hdolsra |
MOTO GUZZI GRISO Nagyon ltvnyos showbike jv nyrra |
 |
 |
PIAGGIO FLY A kapocs a Vespa s a tbbiek kztt |
MV AGUSTA BRUTALE MAMBA A naked is finomthat |
MZ 1000 SF Gyorsan kvette a sportgpet |
 |
|
PEUGEOT LUDIX BLASTER LC Az olcs sorozat vad cscsmodellje |
 |
SHERCO SM 125 Nyits a nagy tmeg fel

|
PIAGGIO NRG Az rkzld kvetkez sarja |
|
A Suzuki a harmadik genercis GSXR 1000-et mutatta be.Tankja rvidebb lett, gy a konkurencinl bevlt, kompakt lspozcit nyjtja a GSX-R is. A tbb mint 180 ler, amit vrnak tle, elkprztatja a rajongkat, az j kipufog formja krl viszont mr a killtson heves vitk kerekedtek. A kznsgkedvenc kis Bandit lkettrfogatt megnveltk, a most 656 kbcentis erforrs fleg jobb nyomatkrugalmassgot gr. A rvidebb tank itt is kompaktabb lspozcit enged meg, az ls 20 mm-t llthat magassgban, a kormny 10 mm-t, gy a klnbz mretû piltk magukra szabhatjk Banditjket. A pucr s a fejidomos S vltozat egyarnt ABS-szel is megrendelhet. A DR-Z 400 SM nem is fest j modellnek, annyi egyedien ptett DR-Z szupermot rohangl Budapesten. A Suzuki mgis tovbb ment, felfordtott teleszkpvillt, ms villaszget s nemcsak ell, hanem htul is nagyobb fktrcsval ltta el a 400-ast. A Triumph mindkt j modelljt az jonnan fejlesztett, most mr nem kevesebb, mint 1050 kbcentis hromhengeresvel ltta el. A Sprint ST emellett j vzat s kerekeket kapott, valamint igen ltvnyos ruhba ltztettk. A hrom ellipszoid fnyszr ugyangy megismtldik a motor farn, hrom kipufog kimlnylsban. A Speed Triple volt az els szria streetfighter, most mg brutlisabb tettk bestsellerket. Tkletesen illik ide a nagyobb erforrs s a kt hatalmas kipufogdob.
Mr csak a Yamaha tudta ezt fellmlni az MT-01 hiperbrutl kinzsvel. De mg ezt is lehet fokozni: hrom (nem utcra kszlt) tuningkitet is knl hozz a Yamaha. A Stage I Akrapovic dobokbl ll, a Stage II komplett rendszerbl s fvkakitbl, a Stage III-nl ms vezrmûtengelyek s dugattyk is jnnek hozz. Ezzel 178 Nm a max. forgatnyomatk! Az MT „kistestvrt”, a Bulldogot is tdolgoztk, thangolt motorral s j mûszerfallal dszelkedik a kvetkez vjrat. De a paletta msik vgletn is buzg volt a Yamaha. Az YBR kedvez r naked bike a 16 veseknek. A DT 125 szupermot-vltozata is elkszlt, s a Yamaha elksztette az XT 660 mintjra az XT 125-t is, ugyangy enduro- s szupermot-vltozatban. s az R6-ot is tdolgoztk. Hrom lervel tbb cscsteljestmny, j, felfordtott teleszkpvilla, radilisan szerelt fknyergek, s sok apr finomtson ment keresztl a Yamaha 600-as szupersportolja. A nagyobb teljestmnynek megfelelen a vzgeometrit konzervatvabban alaktottk ki (fl fokkal laposabb villaszg, 9 mm-rel tbb utnfuts). De ezzel mg nem elg: lesz „R46” – Valentino Rossi Replica. Elszr Rossi kk GO!!!! feliratos dizjnjra gondolt mindenki, de Rossi els sisakja mintjra lett festve, egyik oldala srga-fekete mintkkal, a msik fordtva. A fnyezsen kvl a limitlt darabszm klnkiadvny Termignoni kipufogjban klnbzik a nagyszristl. Aztn szinte knai zn volt az Intermoton. Soha nem hallott gyrtk tmege mutatta be termkeit. Egy rszk komolytalan, a msik olyan szinten tart, hogy t ven bell nagyon komoly szerepet jtszhatnak az eurpai piacon. Az endurance-vilgbajnok Zongshen bemutatta sajt 650-est. De errl majd kvetkez szmunkban.
|