Az eltűnési pont
2005.11.25. 18:10
Ha csak egy dolgot tanulsz meg a Motoros Suliból, akkor legyen ez az egyszerű trükk - a kulcs a színvonalas országúti motorozáshoz.
|
Előfordult már veled, hogy túl gyorsan mentél be egy kanyarba, ami aztán egyre jobban szűkült?
Az ilyen esetek nagy részében a motorozás az árokban ér véget, te meg csak pislogsz a bringádra.
Emlékszel? Nos, akkor itt van egy hír, ami talán sokkolni fog: A kanyarok íve nem szűkül!
A kanyarok nem lesnek a gyanútlan motorosra, aki gyorsan érkezik, és akkor hirtelen szűkebbre húzzák az ívet, hogy bajba sodorják áldozatukat. Nem, nem. |
A kanyarok csak fekszenek, nem mozdulnak, legyenek bármilyenek is. Ha egy kanyart szűkebbnek találsz, mint számítottad, az bizony nem a kanyar hibája, hanem a tiéd. Szóval hogyan is deríthetjük ki, hogy milyen kanyar felé közeledünk túlzott sebességgel, ha még sohasem jártunk ott korábban? Hiszen nem vagyunk látnokok! Nos egy egyszerű trükk segít ebben – fanfárok! – amit csak úgy hívnak: Az eltűnési pont. Legközelebb, amikor elmész motorozni – de akár autózni is – figyelj arra a pontra, ahol a kanyar két széle találkozni látszik. Ahogyan ez a pont mozog hozzád képest, az többet elárul a kanyarról, mintha égi sugallatot kapnál. És nem is annyira kell jóban lenned az égiekkel!
A következő három eset lehetséges, figyelj:
- A pont feléd mozog A kanyar szűkebbre vált a jelenleginél, szóval maradj a tágabb íven, amíg nem látod a kanyar végét. Lassíts le, ha szükségesnek látod, és a balos kanyarokban készülj fel a szembejövő forgalomra, amelyet a kanyar íve takar előled, és esetleg a te sávodba átsodródva robog feléd.
- A pont helyzete nem változik Ez a kanyar egy állandó ívű kanyar. Tartsd a sebességedet, és amikor a meglátod a kanyar kijáratát, elkezdheted húzni a gázt.
- A pont távolodik tőled A kanyar kezd nagyobb ívre váltani, kiegyenesedik. Kezdheted húzni a gázt, egyre jobban és jobban, amíg a kanyar teljesen kiegyenesedik, miközben az Eltűnési pont egyre távolodik tőled.
A gyakorlatban mindhárom fázison átmész szinte mindegyik kanyar közben. Ha úgy érzed, nem igazán érted az úton, hogyan működik az elmélet, akkor válassz egy igazán kanyargós utat, amit járj végig biciklivel vagy akár gyalog.
Az alacsonyabb sebesség segít értékelni az elméletet, és végül belátod, hogy valóban így működik.
Persze azért ne hagyatkozz csak erre az eszközre a kanyarokat illetően, hiszen sok más információ is segítségedre van! A közlekedési táblák, a záróvonalak, gyakran még a nyomvályúk is segíthetnek, mivel az utóbbiakat a teherautók jellemzően a szűk kanyarokban préselik az aszfaltba.
Végül is az elmélet egyszerű, de a sikeres végrehajtáshoz sok gyakorlás és koncentráció szükséges! A jó hír az, hogy a házi feladat ritkán ilyen szórakoztató! Mire vársz hát?!
Toptippek
- A kanyarok nem szűkülnek váratlanul – ők csak ott fekszenek előtted.
- Ha meglep egy szűkülő kanyar és az út széli bozótban kötsz ki, az csak a te hibád. Add tovább ezt a leckét annak a motorosnak, aki éppen kikászálódik az út menti árokból, a szűkülő kanyart szidva. Lehet, hogy nem lesz hálás az oktatásért, de ha megtanulja a leckét, akkor nemigen kerül többet ilyen helyzetbe.
|